Stadion piłkarski Zagłębia Lubin o powierzchni 6,48 ha mogący pomieścić na trybunach 16 100 kibiców. Budynek główny wykonany w konstrukcji szkieletowej. Fundamenty trybun oraz wejścia na trybuny wykonane zostały w konstrukcji żelbetowej monolitycznej. Konstrukcja stadionu w części trybun wykonana jest z elementów żelbetowych prefabrykowanych w rozstawie co 10,10 m.
Budowa Stadionu Zagłębia Lubin
Inwestor: Zagłębie Lubin S.A.
Czas realizacji: 2007-2010
Dodatkowe dane techniczne:
- Elementy konstrukcyjne zadaszenia wykonane są z dwuteowników stalowych HEA 800, podwieszonych na dwóch rzędach cięgien i łączonych płatwiami, na których ułożona jest blacha trapezowa, stanowiąca przykrycie dachu
- Obiekt wyposażony jest w instalacje wczesnego wykrywania i sygnalizowania pożaru oraz alarmowania straży pożarnej, przeciwwłamaniową, system kontroli dostępu, odprowadzenia dymu i ciepła, monitoringu, BMS, instalację teleinformatyczną oraz nagłośnienie
- wymiar boiska: 105 x 68 m;
- konstrukcja stalowa zadaszenia: 520 t konstrukcji stalowej
Lokalizacja
Polska, województwo dolnośląskie,
Lubin, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 98
Rys sytuacyjny
Przed rozpoczęciem budowy przeprowadzono bardzo szczegółowe badania geologiczne gruntu (do 20 m w głąb) w obszarze planowanego posadowienia fundamentów.
Stadion piłkarski Zagłębia Lubin o powierzchni 6,48 ha, mogący pomieścić na trybunach 16 100 kibiców, powstał w miejscu, w którym zlokalizowany był Stadion Górniczego Ośrodka Sportu. Ta prestiżowa inwestycja, ważna szczególnie dla mieszkańców Lubina i kibiców KGHM Zagłębia Lubin, bowiem nie była jedynie modernizacją starej areny, ale budową nowej od postaw. Powstała zgodnie z wytycznymi PZPN oraz przepisami UEFA dla stadionów 3. Kategorii.
Arena z powodzeniem może służyć jako miejsce, na którym organizowane są nie tylko rozgrywki piłkarskie, w tym eliminacje europejskich pucharów, ale również szereg innych imprez masowych.
Dzięki realizacji projektu stadionu w Lubinie PeBeKa zdobyła nowe doświadczenia, zyskując kompetencje w zakresie budownictwa obiektów sportowych według międzynarodowych standardów.
Największe wyzwania
- Prowadzenie prac budowlanych w trakcie rozgrywek piłkarskich oraz cotygodniowej giełdy wokół stadionu
- Budowanie nowego obiektu w miejscu starego stadionu
- Budowa obiektu zgodnie z ścisłymi wytycznymi UEFA
Kluczowy moment
Likwidacji pozostałej części wału starego obiektu, co wiązało się ze zmianą pozwolenia na budowę, likwidacją kładek dojściowych na trybuny oraz wywiezieniem blisko 140 000 m3 ziemi i gruzu betonowego.