Jesteśmy głównym wykonawcą górniczych szybów w rejonie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, jednego z największych ośrodków eksploatacji miedzi na świecie. Do tej pory wybudowaliśmy 30 szybów o łącznej głębokości ponad 30 kilometrów.

Zdobyte w ciągu wielu lat doświadczenie pozwoliło nam na wypracowanie metody szybkiego i bezawaryjnego głębienia szybów mrożonych praktycznie w każdych warunkach geologicznych. Dysponując unikalną technologią głębienia szybów oraz technologią mrożenia górotworu, PeBeKa może zaoferować wykonawstwo najbardziej nawet skomplikowanych szybowych obiektów inżynieryjnych.

Głębienie szybów

Kompleksowa budowa szybów kopalnianych to jedno z naszych podstawowych zadań. Jako spółka o profilu górniczym jesteśmy w stanie w krótkim czasie wykonać m.in.: głębienie szybów metodami konwencjonalnymi i specjalnymi z wykorzystaniem mrożenia górotworu, cementacji wyprzedzającej, iniekcji cementowych i chemicznych czy głębienie szybików i podziemnych zbiorników retencyjnych z wykorzystaniem otworu wielkośrednicowego oraz nadsięwłomu.
Aktualnie PeBeKa głębi szyb GG-1, 31. na terenie Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego, który będzie jednym z najgłębszych tego typu obiektów budowlanych w Europie (1351 m głębokości).

Przebudowy i likwidacje szybów

Bazując na wieloletnim doświadczeniu naszych ekspertów oferujemy kompleksowe i całkowicie bezawaryjne wykonawstwo w zakresie przebudowy lub likwidacji szybów. Jako specjalistyczne przedsiębiorstwo budownictwa górniczego wszystkie prace likwidacyjne wykonujemy przy możliwie najlepszym zachowaniu lokalnych walorów środowiska.

Mrożenie górotworu

Głębienie szybów z zastosowaniem technologii mrożenia górotworu jest wizytówką PeBeKa. Z powodzeniem stosujemy tę metodę od ponad 50 lat, stale ją doskonaląc zarówno przy kolejnych realizacjach szybów dla KGHM Polska Miedź S.A., jak i projektach infrastrukturalnych. Polega ona na wytworzeniu wokół szybu cylindrycznej ścianki mrożeniowej, która przeciwstawia się ciśnieniu skał oraz nie dopuszcza na przedostawanie się wody do przodka szybu.