24 sty 2014

PeBeKa w finale przetargu na linię tramwajową w stolicy

Konsorcjum przedsiębiorstw, którego liderem jest PeBeKa, złożyło najkorzystniejszą cenowo spośród sześciu ofert w przetargu na wybudowanie linii tramwajowej do osiedla Tarchomin w Warszawie. Zwycięzca zostanie ogłoszony w ciągu kilku tygodni - po dogrywce, która odbędzie się w formie aukcji elektronicznej.

Wartość oferty zaproponowanej przez konsorcjum PeBeKa, Tor-Kar-Sson Sp. z o.o. Sp.K. oraz Tor-Kar-Sson Zbigniew Kargul wynosi 74,44 mln złotych. To cena niższa o ok. 12 mln złotych od kwoty, którą zamawiający – spółka Tramwaje Warszawskie – zamierza przeznaczyć na realizację tej inwestycji (86,1 mln złotych).

W kolejnym etapie postępowania przetargowego, który przewidziano za trzy tygodnie, odbędzie się aukcja elektroniczna. W jej trakcie oferenci będą dokonywać tzw. postąpień, czyli przedstawiać propozycje kolejnych obniżek wartości oferty. Wykonawcą inwestycji zostanie firma lub konsorcjum, które zaproponuje najniższą cenę. Uczestnicy aukcji nie będą znać ofert konkurencji.

Miasto przewiduje, że już w 2015 roku pierwsi pasażerowie pojadą nową linią na Tarchomin. Dlatego po rozstrzygnięciu przetargu jego zwycięzca będzie miał ok. 10 miesięcy na kompletne wykonanie inwestycji. W tym czasie wykonawca musi zbudować trasę o długości 4,5 km na odcinku od mostu Marii Skłodowskiej-Curie do pętli Mehoffera, wraz podstacją trakcyjną i niezbędną infrastrukturą drogową.

Przedłużenie linii tramwajowej do ul. Mehoffera usprawni komunikację, umożliwiając mieszkańcom dużych osiedli Tarchomin oraz Nowodwory sprawne połączenie tramwajowe z lewobrzeżną Warszawą przez most Marii Skłodowskiej-Curie. Jest to obecnie jedna z najważniejszych inwestycji w zakresie komunikacji miejskiej w tej części stolicy.