Międzynarodowy Dzień Szczęścia: Gdzie radość spotyka miedź
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Szczęścia, moment, który skłania do refleksji nad tym, co tak naprawdę sprawia, że czujemy się szczęśliwi. Szczęście to nie tylko chwilowe uniesienia, ale również małe, codzienne radości – uśmiech bliskiej osoby, chwila spokoju, poczucie spełnienia w tym, co robimy.
Dla nas ten dzień ma szczególne znaczenie, ponieważ 20 marca 1963 roku, w Zagłębiu Miedziowym, wydobyto pierwszy oficjalny kubeł rudy miedzi w kopalni „Lubin”. To przełomowe wydarzenie miało ogromne znaczenie dla rozwoju regionu oraz całej polskiej gospodarki. Szyb L-III wizytowała wtedy delegacja rządowa, na czele z wicepremierem Franciszkiem Waniołkiem, a kilka osób za swoje osiągnięcia i wkład w rozwój przemysłu miedziowego zostało uhonorowanych odznaczeniami państwowymi.
Na początku w złożu wydobyto ponad 1300 ton rudy miedzi, która została przeznaczona na próby laboratoryjne oraz badania w instytucjach naukowych. To odkrycie, potwierdzające w pełni wcześniejsze prace profesora Jana Wyżykowskiego, który w latach 50. udokumentował złoże Polkowice-Sieroszowice, zainicjowało dynamiczny rozwój przemysłu miedziowego w Polsce, wpływając na dalszy wzrost znaczenia tego sektora dla całej gospodarki.
