15 kwi 2021

Miasto Lubin w wyjątkowy i oryginalny sposób podziękowało Spółce PeBeKa za zasługi dla całego regionu Zagłębia Miedziowego.

Na rondzie w Lubinie, które od niedawna nosi nazwę im. Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa, wraz z nadejściem wiosny pojawiły się piękne, żółte żonkile. To obecnie chyba jedno z ładniejszych rond w naszym mieście.

W ubiegłym roku, po otrzymaniu patronatu nad rondem, Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa  podjęło się jego wyremontowania. Roboty wykonywano w godzinach nocnych. Zgodnie z projektem aranżacji, podłoże ronda zostało wzbogacone o 27 ton czarnego, białego i czerwonego grysu, nawiązującego barwami do przemysłu miedziowego. Na centralnej części ronda zainstalowano logo PeBeKa wykonane z metalu, a całość, łącznie z miniaturą szybu, podświetlono. Rondo upiększono trawą ozdobną w trzech gatunkach oraz nasadzono 750 sztuk żonkili.

Miasto dla PeBeKa

Inicjatywa nadania PeBeKa patronatu nad rondem wyszła od Pana Zbigniewa Warczewskiego społecznika, radnego miasta Lubina i prezesa Fundacji Palium. - Przepracowałem w PeBeCe większość swojego życia, oddałem tej firmie serce- mówi Zbigniew Warczewski. - Nawet teraz, gdy już jestem emerytem, pamiętam o PeBeCe, o kolegach, znajomych i ludziach tam pracujących. Pomyślałem, że na 60-lecie firmy, przydałby się jakiś specjalny akcent, gest. Tak uznana marka powinna być godnie uhonorowana. Stąd pojawił się pomysł nadania rondu przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie imienia „Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa S.A.”.

 

Lubińscy radni jednogłośnie przychylili się do wniosku Pana Zbigniewa Warczewskiego. - Uważam, że jest to wspaniała inicjatywa, co do której nikt nie ma wątpliwości. Cieszę się, że wszyscy radni ją poparli i jako Rada Miejska mogliśmy dołożyć cegiełkę do tego projektu. Jest to swego rodzaju forma podziękowania od nas, od mieszkańców, od radnych dla firmy PeBeKa za wkład w budowę regionu Zagłębia Miedziowego. Bez PeBeKi nie byłoby tak prężnie rozwijającego się regionu – mówi Bogusława Potocka, przewodnicząca Rady Miejskiej w Lubinie.

- Nadanie nazwy naszej firmy rondu to dla nas ogromne wyróżnienie i zaszczyt. Dzięki temu poczuliśmy, że wkład PeBeKa w historię miasta nie został zapomniany, a jego mieszkańcy doceniają trud i wysiłek codziennej pracy ludzi związanych z naszym przedsiębiorstwem - powiedział Tomasz Rawecki, Prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa S.A.

Przypomnijmy, że Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa jest jedną z najstarszych Spółek wchodzących w skład Grupy KGHM Polska Miedź S.A., która od początku swojej działalności jest mocno zakorzeniona w regionie Zagłębia Miedziowego. Od PeBeKi, generalnego budowniczego kopalń KGHM, zaczęła się bogata historia polskiej miedzi.

 

Dokładnie 27 kwietnia 2021 r. Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa w Lubinie świętować będzie swoje 61 urodziny. Na tę okazję postanowiło ozdobić oddane Spółce pod opiekę rondo oraz rabaty otaczające siedzibę firmy setkami żółtych żonkili. Gest ten ma podwójne symboliczne znaczenie. Kwiaty są znakiem odnowy i wiary w odrodzenie, a w kontekście pandemii, przez którą odwołane zostały wszystkie ubiegłoroczne uroczystości jubileuszowe, jest symbolem nadziei na powrót lepszych czasów. Dodatkowo kwiaty te w naszym regionie kojarzą się z Fundacją Palium i Zbigniewem Warczewskim, któremu w ten sposób firma podziękowała za niebanalny pomysł i zainicjowanie całego projektu.

Życzenia i gratulacje:

- Jubileusz 60-lecia firmy PeBeKa to okazja do gratulacji, podziękowań za zaangażowanie i uroczystości, których przeprowadzenie – ze względu na pandemię – było niestety niemożliwe. Tym bardziej cenne są takie inicjatywy. PeBeKa jest bardzo ważnym przedsiębiorstwem w Grupie Kapitałowej KGHM, a część jej pracowników codziennie rano dojeżdża do pracy, właśnie przez to skrzyżowanie. Jeszcze raz składam podziękowania dla załogi i kadry zarządzającej. Dzięki Wam PeBeKa to firma poszukająca innowacyjnych rozwiązań i rozpoznawalna marka w kraju – powiedział Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Do życzeń dla PeBeKa dołączył również pan Krzysztof Kubów Sekretarz Stanu, Szef Gabinetu Politycznego Prezesa Rady Ministrów. - Państwa wkład w rozwój spółki i całego Zagłębia Miedziowego to rzecz trudna do przecenienia. Z okazji jubileuszu serdecznie za niego dziękuję i życzę niesłabnącej energii, zaangażowania i wielkiej satysfakcji z wypełnianej przez Was misji, a nadanie rondu imienia przez Radę Miejską jest uhonorowaniem i potwierdzeniem wszystkich dokonań Spółki.

 

Miasto Lubin w wyjątkowy i oryginalny sposób podziękowało Spółce PeBeKa za zasługi dla całego regionu Zagłębia Miedziowego.