Życzenia jubileuszowe
60 lat temu powstała nasza Spółka, 27 kwietnia 1960 roku Minister Przemysłu Ciężkiego powołał do życia Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń Rud Miedzi.
Ten piękny jubileusz skłania do podsumowań i refleksji nad naszym dorobkiem. Dzisiaj PeBeKa to firma z historią i licznymi osiągnięciami, ekspert budownictwa górniczego oraz inżynieryjnego. Firma, która łączy doświadczenia i wiedzę zdobytą przy budowie Zagłębia Miedziowego oraz przy realizacjach specjalistycznych robót budowlanych, wiertniczych i tunelowych. Cały czas kontynuujemy dzieło naszych pionierów, szukamy niekonwencjonalnych rozwiązań technologicznych, zdobywamy nowe rynki, czerpiemy z tradycji i stawiamy na przyszłość!
Szanowni Państwo,
Z okazji tak pięknego jubileuszu pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia wszystkim Pracownikom Spółki. To dla mnie ogromny zaszczyt, że jestem jednym z Was i jako Prezes w imieniu Zarządu, mam przywilej podziękowania wszystkim osobom, które przez lata pracowały na sukces firmy, pielęgnowały tradycje i tworzyły perspektywy na przyszłość.
Dziękuję Wam za wszystkie lata ciężkiej pracy i zaangażowania na rzecz rozwoju naszej Spółki.
Żywię nadzieję, że będziemy nadal wspólnie pielęgnować górnicze i budowlane tradycje firmy, a w kolejne dekady PeBeKa wkroczy ze zdwojoną siłą i energią !
Niech święta Barbara otacza nas i naszych bliskich swoją opieką!
Szczęść Boże!
Prezes Zarządu
Tomasz Rawecki
Data założenia firmy
Kamienie milowe
27 kwietnia 1960
Powstanie Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń Rud Miedzi z siedzibą w Lubinie.
20 marca 1963
Wydobycie pierwszej w Zagłębiu Miedziowym rudy miedzi
19 lipca 1968
Uroczyste oddanie do eksploatacji dwóch pierwszych kopalń „Lubin” i „Polkowice”. 17 lipca 1975- uroczyste otwarcie kopalni „Rudna”
28 maja 1974
Po raz pierwszy zastosowano metodę mrożenia górotworu ciekłym azotem
Wrzesień 1980
Pierwszy zagraniczny kontrakt górniczy
1 września 1988
Rozpoczęcie prac przy budowie metra w Warszawie zakończonych w październiku 2008 r.
2012
Utworzenie w PeBeKa specjalistycznego oddziału wykonującego usługi wierceń - jednej z kluczowych specjalizacji PeBeKa.
13 grudnia 2013
Wydobycie pierwszego urobku z ostatniego wybudowanego przez PeBeKa szybu GG-1.
2013 - 2018
Budowa wysokociśnieniowych rurociągów szybowych wraz z reduktorem ciśnienia, przepompownią wody lodowej, podajnikiem trójkomorowym oraz stacją klimatyczną przy szybie R-XI.
2017-2020
Budowa kotłowni szczytowej w Elektrociepłowni Żerań, największej tego typu kotłowni gazowej w Polsce.
PeBeKa w ujęciu statystycznym
STRUKTURA ORGANIZACYJNA
WIEK PRACOWNIKÓW (2010 r. i 2020 r.)
WYKSZTAŁCENIE
ŚREDNIE ZATRUDNIENIE 2000-2019 r.
Kalendarium w kolorze miedzi
Powołanie do życia PBKRM
Po odkryciu w regionie Lubina potężnego złoża miedzi (23 marca 1957 r.), zadanie wybudowania największego kompleksu wydobywczego rud miedzi w Europie - kopalni KGHM PM S.A.- powierzono Przedsiębiorstwu Budowy Kopalń PeBeKa S.A. (wówczas PBKRM), a trzy miesiące później mianując je generalnym wykonawcą inwestycji.
Postępy budowy przez lata z zapartym tchem śledziły, gazety, przyglądał się im cały kraj. Nic dziwnego, bo zakres i skala tego przedsięwzięcia nie miały sobie równych w powojennej Polsce!
Więcej o budowniczych szybów w materiale filmowym:
Ważne daty:
- 27 kwietnia 1960 r. - powołanie do życia KGHM- PBKRM
- 8 czerwca 1960 r. - odwiercenie 43 otworów mrożeniowych pod budowę przyszłego szybu L-III Bolesław.
- 1 lipca 1960 r. - mianowanie PBKRM generalnym wykonawcą
Wydobycie pierwszej rudy miedzi
W marcu 1963 roku ekipa PBKRM (PeBeKa S.A.), generalnego wykonawcy budowniczego kopalni KGHM, wydobyła na powierzchnię pierwsze kęsy rudy miedzi. Wydarzenie to oficjalnie potwierdziło odkrycie dokonane przez profesora Jana Wyżykowskiego, który w latach pięćdziesiątych udokumentował istnienie złoża Lubin- Sieroszowice. Miedź znajdowała się na głębokości 610 m.
Oficjalnie pierwszy kubeł rudy miedzi został wydobyty 20 marca 1963 roku w obecności delegacji rządowej. W rzeczywistości pracownicy PeBeKa dotarli do złoża 12 marca 1963 r.
W procesie dalszego głębienia szybu, na powierzchnię wyjechało ponad 1300 ton rudy miedzi z przeznaczeniem na próby do laboratoriów i do badań w instytutach.
Poniżej relacja naocznego świadka wydarzenia Jana Urlicha, jednego z ówczesnych pracowników PeBeKa:
„12 marca w godzinach popołudniowych zjechałem do szybu wraz z inż. Kazimierzem Dubińskim, głównym geologiem KGHM, aby określić, jakie warstwy odsłonięto ostatnim odstrzałem. Wśród urobku zauważyłem wielki kęs dolomitu, w którym widoczne były duże żyły siarczków miedzi. Radość była ogromna, gdyż to sygnalizowało, że jesteśmy szybem w warstwach stopowych złoża. Pomyślałem: nareszcie mamy, dotarliśmy do złoża. Wyjechałem z tym kęsem rudy na powierzchnię i w sztygarówce złożyłem dyrektorowi Sztukowskiemu meldunek. Powiedziałem wtedy: „Panie dyrektorze, dotarliśmy szybem do złoża rudy miedzi, przekazuję panu ten okaz jako symbol naszego zwycięstwa. Po odsłonięciu szybem całego złoża do szybu zjeżdżało wielu ludzi zainteresowanych złożem oraz liczne delegacje. Każdy chciał osobiście zobaczyć i dotknąć tego złoża oraz zabrać pierwszy kawałek rudy na powierzchnię.”
Ważne daty:
- 23 marca 1957 r. - odkrycie złóż miedzi przez profesora Jana Wyżykowskiego.
- 19 listopada 1960 r. - wydobycie pierwszego kubła urobku z szybu L-III, Bolesław.
- 20 marca 1963 r. - dotarcie do pokładów rudy miedzi.
Odwaga pionierów - budowa pierwszych szybów
PeBeKa wybudowała w Zagłębiu Miedziowym już 30 szybów o łącznej długości ponad 30 km. Jako pierwszy powstał szyb L-III kopalni „Lubin”, nazwany później „Bolesławem”. Szyb był głębiony przez 1138 dni z wykorzystaniem metody mrożenia górotworu. Taki sposób głębienia był przedsięwzięciem pionierskim na skalę międzynarodową.
W latach 60-tych i siedemdziesiątych nie było dostępu do takich technologii jak obecnie, więc groźne dla ludzi i sprzętu awarie i zalania szybów zdarzały się znacznie częściej. Mimo wyraźnego oporu natury, inżynierowie PeBeKa odważnie testowali nowe technologie. Prace przy budowie Zagłębia Miedziowego ruszyły pełną parą w listopadzie 1960 roku. Pionierzy musieli zmierzyć się z problemem skompletowania załogi i jej zawodowym przeszkoleniem.
Do Lubina zjeżdżały rzesze ludzi z całej Polski. Inżynierowie PeBeKa szukali optymalnych rozwiązań technologicznych i niezbędnej wiedzy (czerpali z rozwiązań wypracowanych na Górnym Śląsku, w Rosji i RPA). Nie istniały wówczas niestety żadne podręczniki czy inne materiały teoretyczne, na których mogliby się opierać wdrażając unikalną technologię mrożenia górotworu w trudnych warunkach. Ogromna odpowiedzialność za ludzi i głębione mozolnie szyby wymagały od pionierów Zagłębia Miedziowego dużej odwagi i determinacji. W 1974 roku po raz pierwszy w Zagłębiu Miedziowym zastosowano metodę mrożenia górotworu ciekłym azotem.
Więcej o budowniczych szybów w materiale filmowym:
Obecnie strategicznie najistotniejszymi szybami są dwa najnowsze szyby- SW-4 i GG-1. To dzięki nim KGHM będzie miało dostęp do najgłębiej położonych złóż miedzi. Choć budowa szybów jest dziś o wiele bezpieczniejsza niż 60 lat temu, nigdy nie należy lekceważyć mocy natury. Dała ona inżynierom PeBeKa gorzką lekcję w 2018 r., gdy zalaniu uległ szyb GG-1 w Kwielicach.
Ważne daty:
- 28 maja 1974 roku - po raz pierwszy zastosowano metodę mrożenia górotworu ciekłym azotem. Miało to miejsce w kopalni „Lubin” w szybie L-V po tym, jak konwencjonalne mrożenie nie powiodło się. (Rok wcześniej wdrożono kombajn własnej konstrukcji do mechanicznego urabiania skał w szybie. Wprowadzona technologia do dzisiaj podnosi bezpieczeństwo głębienia szybu w warstwach zamrożonych).
Podbój rynków zewnętrznych
Na przełomie lat 70. i 80. firma rozpoczęła z sukcesem rozszerzanie zakresu świadczonych usług i zdobywanie nowych rynków usług. Przedmiotem pierwszego kontraktu przedsiębiorstwa w stolicy była budowa trzech przejść podziemnych pod Wisłostradą. Zastosowana przez PeBeKa technologia tarczowego drążenia tuneli szlakowych, wyeliminowała groźbę zatrzymania ruchu na głównej trasie komunikacyjnej stolicy na linii wschód–zachód przez co najmniej dwa lata.
Drążenie dwóch tuneli szlakowych oraz technicznego tunelu komunikacyjnego, z których każdy liczył 88 m wykonano w sposób nie powodujący utrudnień komunikacyjnych dla mieszkańców Warszawy. Firma wykonała w sumie siedem wschodnich tuneli szlakowych pomiędzy stacjami Politechnika i Marymont. Ich łączna długość wynosi 5400 metrów.
PeBeKa wybudowała również stację Politechnika, przejście podziemne pod Placem Bankowym, współuczestniczyła w realizacji stacji Racławicka oraz wykonała dwa kontrakty bielańskiego, końcowego odcinka I linii metra: tunel B-20, stację Słodowiec, tunel szlakowy B-23 oraz stację i Węzeł komunikacyjny Młociny. Ten ostatni był do niedawna największym tego typu rozwiązaniem w Polsce. Dziennie ze stacji metra i samego węzła korzysta ponad 20 000 podróżnych.
Więcej o warszawskim metrze pod poniższym linkiem:
Rynki zagraniczne
W latach osiemdziesiątych nastąpił dynamiczny rozwój firmy, a PeBeKa przebojowo wkroczyła na zagraniczne rynki. Firma rozpoczęła realizacje robót eksportowych w Niemczech, we Włoszech i na Węgrzech, w Hondurasie, w Iranie oraz Chile. Podpisano też kontrakty na budowę tuneli kolejowych w Algierii oraz pierwszego etapu budowy metra w Algierze.
Lata 90-te przyniosły kolejne kontrakty na terenie Europy i Azji m.in. na budowę tuneli szlakowych szybkiej kolei podziemnej w Turcji w mieście Ankara oraz tuneli drogowych w Izraelu i Hongkongu. PeBeKa uzyskało też nowe kontrakty na prace górnicze w kopalni na Węgrzech, drążenie tunelu hydrotechnicznego w Malezji i budowę szybu na Filipinach
Ważne daty:
- Wrzesień 1980 - rozpoczęcie robót górniczych w kopalni Preussag w Niemczech.
- Lipiec 1981- zawarcie kontraktu na prowadzenie eksploatacji rudy miedzi w kopalni Torrente Otro we Włoszech.
- Lipiec 1981 - rozpoczęcie realizacji kontraktu dla hydroelektrociepłowni El Cajon w Hondurasie.
- Wrzesień 1981- rozpoczęcie realizacji kontraktu na roboty wiertnicze w kopalni Bergbau- Bohrgesellschaft w Niemczech
PeBeKa dzisiaj
Po 60 - ciu latach od swojego powstania PeBeKa nadal z powodzeniem pracuje przy budowie chodników i szybów na potrzeby swojego właściciela KGHM PM S.A., wyposaża też kopalnie w kolejne systemy klimatyzacji centralnych, bez których praca w niektórych rejonach wydobywczych byłaby niemożliwa.
W 2005 r. firma podjęła się budowy sztandarowej inwestycji KGHM Polska Miedź S.A. szybu SW-4, sięgającego głębokich pokładów rudy miedzi. Trzydziesty szyb górniczy wybudowany przez PeBeKa zlokalizowany jest w Łagoszowie koło Głogowa. Głębienie tego strategicznego dla rozwoju Zagłębia Miedziowego szybu rozpoczęto w czerwcu 2008 r. i już po półtora roku osiągnął on głębokość pół kilometra. Szyb SW-4 to inwestycja o znaczeniu strategicznym dla wydobycia miedzi w Polsce. Według przeprowadzonych badań i analiz geologicznych udostępnienie oraz zagospodarowanie obszaru tego złoża pozwoli na wydłużenie okresu wydobycia miedzi o kolejne 30-40 lat.
W 2009 roku ruszyły również przygotowania do rozpoczęcia budowy kolejnego, 31. szybu Zagłębia Miedziowego GG–1 w rejonie Głogów Głęboki Przemysłowy. Obecnie szyb ma 1351 m głębokości i jest najgłębszym tego typu obiektem w KGHM.
Ostatnią realizacją spółki jest kompleks szybu L-VI, który po 40-stu latach od jego zbudowania, został wyremontowany przez PeBeKa i zyskał zupełnie nowe życie. Jest to szyb materiałowo – zjazdowy, którym w ciągu jednej doby może zjechać nawet 1300 osób. Nad odnowionym placem składającym się z różnego typu obiektów, warsztatów, budynków socjalnych i rozległego parkingu góruje wieża szybowa o wysokości ponad 70 m.
W 2012 r. Spółka rozszerzyła zakres usług o usługi wiertnicze, powołując dział KRWP, który ma na koncie liczne odwierty na rzecz KGHM PM S.A. w celu lokalizacji złoża rudy i soli potasowych, a także poza Grupą np. poszukiwania wód termalnych w Lądku Zdroju i Tomaszowie Mazowieckim czy też wykonanie modernizacji studni głębinowej dla mieszkańców Łodzi.