19 lut 2016

Ostatni pierścień tubingowy w szybie GG-1

Na początku lutego w powstającym, trzydziestym pierwszym szybie w Zagłębiu Miedziowym zamontowano ostatni pierścień tubingowy w strefie mrożenia. Budowa GG-1 weszła w nowy etap - głębienie w obudowie betonowej.

Do zabudowy pierwszego odcinka GG-1 pracownicy PeBeKa użyli 466 żeliwnych pierścieni tubingowych, które zabezpieczają szyb przed zalaniem do poziomu 710,3 metra, a zatem na obszarze przechodzącym przez zawodnione trzeciorzędowe piaski i zawodnione warstwy piaskowca. Aby kompleksowo chronić GG-1 przed wodą, w szybie zamontowano nowoczesny system odwadniania. Było to duże wyzwanie dla załogi PeBeKa, ponieważ ostatni raz tego typu rozwiązanie realizowane było w szybie SG-2 ponad dwadzieścia lat temu. Instalację zaprojektowano tak, aby wyprowadzała wodę na powierzchnię, ponieważ pod szybem brak jest wyrobisk, do których można byłoby odprowadzać wodę.

Szyb GG-1, którego budowa ruszyła latem 2010 roku, zlokalizowany jest w powiecie polkowickim, w gminie Grębocice, w odległości około pół kilometra na północny zachód od centrum Kwielic. Samo głębienie rozpoczęto w grudniu 2013 roku. To strategiczna inwestycja KGHM Polska Miedź, która umożliwi dostęp do głęboko położonych pokładów rud miedzi poniżej 1200 metrów. Dostęp do tych zasobów zabezpieczy ciągłość wydobycia rud miedzi na lata.

Dwa podstawowe parametry szybu GG-1 to głębokość - około 1 340 metrów oraz średnica w świetle obudowy, która wynosi 7,5 metra. Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa jest generalnym wykonawcą całej inwestycji.

Ostatni pierścień tubingowy w szybie GG-1