5 paź 2020

Nowe Urządzenie Wiertnicze w parku maszynowym PeBeKa

Urządzenie wiertnicze MR 9000 włoskiej firmy Drillmec to nowa maszyna zakupiona przez Spółkę dla Kierownictwa Robót Wiertniczych Powierzchniowych. Dzięki niej możliwe będą prace wiertnicze na głębokości nawet 3. tysięcy metrów.

Urządzenie MR 9000, z prawej strony.

Maszyna składa się z teleskopowego, podnoszonego hydraulicznie masztu wysokości ponad 41 m i o udźwigu 226 ton oraz wysokiej na 6 m podbudowy.

- Urządzenie zostanie wykorzystane w szczególności do wierceń wykonywanych na zlecenie KGHM S.A., gdyż jego parametry zostały dobrane pod kątem możliwości wykonywania otworów wierconych w celu chłodzenia oraz odwodniania kopalni. Konstrukcja tych otworów wymaga wiercenia dużymi średnicami i zapuszczania kolumn rur okładzinowych, których ciężar przekracza 150 T. Stół wiertniczy o przelocie ok. 1 metra umożliwia łatwe skręcanie i zapuszczanie narzędzi wiertniczych o dużych średnicach - mówi Jan Kozicki, kierownik wiertni.

Parametry techniczne nowego urządzenia zostały dobrane z myślą o wykonywaniu odwiertów poszukiwawczych i technicznych. Jego główną zaletą jest Top Drive (górny napęd przewodu wiertniczego) umożliwiający wiercenie dłuższego odcinka, bo aż 18 metrowego w jednej operacji, co w znacznym stopniu skraca czas wiercenia. Kolejną cechą nowego urządzenia jest możliwość zapuszczania i wyciągania zestawu przewodu wiertniczego przy zachowanej ciągłej cyrkulacji i obrotów zestawu, co ułatwia prace szczególnie podczas komplikacji w otworach takich jak: zaciskanie ścian otworu, sypanie wyżej zalegających warstw.

Wiertnica została już przewieziona i zmontowana w całość na placu w Kwielicach. Obecnie, za pomocą nowego urządzenia trwa poszerzanie otworu TK-8 do średnicy 30 cali.

PeBeKa posiada już w swoim parku maszynowym dwa inne urządzenia wiertnicze:

- hydrauliczne G-55 o udźwigu 55 ton,

- mechaniczne MR 6000 o udźwigu 136 ton.

 

Nowe Urządzenie Wiertnicze w parku maszynowym PeBeKa